Rolety zewnętrzne – fakty i mity

Budowa domu wiąże się z wieloma wyborami i decyzjami – począwszy od wyboru projektu i układu pomieszczeń, przez wybór odpowiednich dostawców i wykonawców aż po wybór dominującego stylu i wykończenia. Jedną z decyzji, jaką przyjdzie ci podjąć, to decyzja o montażu rolet zewnętrznych. Jeśli jeszcze nie wiesz, czy rolety zewnętrzne są dla ciebie i czy warto zamontować je w swoim nowobudowanym domu, przeczytaj ten artykuł. Zebraliśmy w nim najważniejsze informacje, które pomogą ci w podjęciu decyzji. A jeśli nie wiesz, < na co zwrócić uwagę przy wyborze rolet zewnętrznych, sprawdź nasz podlinkowany artykuł.

Funkcje rolet zewnętrznych – fakty i mity

Rolety zewnętrzne mogą pełnić kilka funkcji. W tym artykule chcemy ci je tylko przybliżyć, by zwiększyć twoją świadomość. Dzięki temu nie dasz się już nabrać na puste obietnice marketingowe.

Ochrona przed słońcem

Główną funkcją rolet zewnętrznych jest osłona przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym i nagrzewaniem się pomieszczeń. Próżno im przy tym konkurować z klimatyzacją, jednak zamontowane rolety zewnętrzne będą stanowiły barierę przed nadmiernym nasłonecznieniem. A to z kolei pozwoli zapewnić chłód i komfort, dzięki czemu stworzy przyjemny mikroklimat.

Warto przy tym pamiętać, by nie zostawiać rolet częściowo opuszczonych, ponieważ może dojść do termicznego pęknięcia szyby. Rolety zewnętrzne powinny być albo całkowicie otwarte albo całkowicie zamknięte. Więcej na temat termicznego pękania szyb w oknach dowiesz się tutaj.

Ochrona prywatności

Dzięki zamontowaniu rolet zewnętrznych możesz cieszyć się prywatnością we własnym domu.

rolety-zewnetrzne-wroclaw-pokoj-dabs-drzwi

Zabezpieczenie

Celowo zwracamy uwagę na funkcję zabezpieczającą a nie antywłamaniową, ponieważ rolety zewnętrzne to nie są rolety antywłamaniowe. Szczególnie na rynku nieruchomości wykorzystuje się taką manipulację faktami, żeby podnieść wartość oferowanego budynku lub mieszkania. Oferty sprzedaży i wynajmu obfitują w stwierdzenia takie jak:

„Mieszkanie zostało wyposażone w rolety zewnętrzne antywłamaniowe”

lub

„W oknach zamontowano rolety zewnętrzne antywłamaniowe”.

Pamiętaj jednak, że o właściwościach antywłamaniowych produktów budowlanych, jakimi są rolety zewnętrzne, drzwi lub okna, decydują klasy odporności na włamanie RC (od ang. Resistance Class). Standardowe rolety zewnętrzne mają klasę RC równą 0 i jedynie utrudniają włamanie.

Izolacyjność akustyczna i termiczna rolet zewnętrznych

Często jako zaletę rolet zewnętrznych podaje się ich właściwości akustyczne i termiczne. Jednak w przeciwieństwie do okien, do których takie obliczenia są wymagane, współczynniki przenikania ciepła U i współczynniki izolacyjności Rw rolet zewnętrznych nie są nigdzie podawane.

Przykładowo: obecnie wymagana przenikalność cieplna kompletnego okna nie może być wyższa niż 1,1 W/m2K. Od przyszłego roku 2021 nie będzie ona mogła przekroczyć 0,9 W/m2K. Biorąc pod uwagę budowę okien i rolet, wartości te będą bardzo się różniły. W przypadku rolet będą dużo wyższe (przypominamy, że jeśli chodzi o współczynnik U, to im niższa wartość, tym lepsza). Między innymi z tego powodu opowieści o znacznym obniżaniu kosztów ogrzewania dzięki zamontowaniu rolet zewnętrznych to kolejny mit.

Kiedy zatem na pewno warto zamontować rolety zewnętrzne?

rolety-zewnetrzne-wroclaw-taras-dabs-drzwi

  • Jeśli chcesz uniknąć nadmiernego nagrzewania pomieszczeń – szczególnie strona południowa jest narażona na wysokie temperatury. Projektując domy, architekci często sytuują salony od południa. Ze względu na wysokie temperatury w lecie może się to jednak okazać nienajlepszym rozwiązaniem. Wyobraź sobie, że siedzisz na tarasie w pełnym słońcu. Czy jest ci przyjemnie? Albo że wracasz do domu z pracy i chcesz odpocząć na kanapie w salonie, ale nie możesz, bo w pomieszczeniu jest duszno i za gorąco. Nie ma w tym nic dziwnego. W końcu przez kilka godzin dziennie grzeje tam słońce. Rolety zewnętrzne z pewnością rozwiążą ten problem.
  • Jeśli cenisz sobie prywatność – szczególnie gdy dom jeszcze nie jest wykończony, na działce brakuje ogrodzenia albo ulica lub dom sąsiada znajdują się w bliskiej odległości.
Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce prywatności
Jeden komentarz
  • Odpowiedz
    7 lipca, 2021, 7:06 pm

    […] przed słońcem i nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń, sprawdź nasz artykuł i poznaj fakty i mity o funkcjach rolet […]

Zostaw komentarz
Do góry