Na co zwrócić uwagę przy wyborze rolet zewnętrznych?

Nie każdy zna się na budownictwie i nie każdy musi. Szczególnie jeśli ta wiedza nie jest mu potrzeba w pracy, którą wykonuje. Jednak podczas budowy domu każdy inwestor jest trochę architektem, trochę kierownikiem budowy, trochę wykonawcą i chcąc nie chcąc ma dużo kontaktu z poszczególnymi gałęziami tej szerokiej dziedziny. Powoli poznaje ich specyfikę i uczy się o rzeczach, o których wcześniej nie miał pojęcia (bo nie musiał 😊). Wiemy, że budowa domu wiąże się z wysokimi kosztami, a w trakcie musisz podjąć wiele decyzji, które będą miały realny wpływ nie tylko na twoje finanse, ale i na późniejsze życie. Nie dziwi nas zatem, że chcesz wybrać jak najlepiej, ale brakuje ci wiedzy eksperckiej. Z tego powodu chcemy ci przybliżyć produkt, który bardzo dobrze znamy i są to rolety zewnętrzne.

rolety-zewnetrzne-wroclaw-dabs-drzwi

Czy warto kupić rolety zewnętrzne?

To zależy. Od czego? Od twoich potrzeb i oczekiwań. Jeśli oczekujesz, że standardowe rolety zewnętrzne ochronią cię przed włamaniem, to możesz się rozczarować. Jeśli jednak szukasz ochrony przed słońcem i nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń, sprawdź nasz artykuł i poznaj fakty i mity o funkcjach rolet zewnętrznych.

Budowa rolet zewnętrznych

Do podstawowych elementów, z których składają się rolety zewnętrzne, zaliczamy:

 • pancerz – ruchoma część rolety składająca się z lameli o różnej grubości i wysokości.
  Pamiętaj, że w roletach zewnętrznych wypukła część pancerza skierowana jest w stronę budynku, co oznacza, że z zewnątrz będzie widoczna jego wklęsła część.
 • skrzynkę – aluminiowa kaseta, w której chowa się pancerz i w której znajduje się cały mechanizm
  Wybierz skrzynkę, który ci się podoba.
 • prowadnice – umożliwiają zwijanie się i rozwijanie pancerza.

Obsługa rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne można obsługiwać ręcznie za pomocą paska. Wymaga to jednak przewiercenia się przez mur i zrobienia dość dużej dziury (15 x 15 mm), co przy budowie domów pasywnych i energooszczędnych nie ma sensu ze względu na straty ciepła. Dlatego dużo lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest sterowanie elektryczne. Dostępne są silniki przewodowe sterowane przełącznikami ściennymi lub silniki radiowe, którymi można sterować zarówno przełącznikami jak i pilotami bezprzewodowymi.

Zalety rolet zewnętrznych

rolety-zewnetrzne-wroclaw-od-wewnatrz-dabs-drzwi

Niezależność od innych elementów domu

W przeciwieństwie do rolet nadstawnych, które muszą być montowane razem z oknami oraz rolet zewnętrznych podtynkowych, które można zamontować po montażu okien, ale przed ociepleniem i tynkami, rolety wewnętrzne można zamontować później, ponieważ montuje się je na zewnątrz. Dzięki temu masz więcej czasu na przemyślenia i wybór.

Szeroka gama kolorystyczna

Duży wybór kolorów skrzynek, prowadnic i lameli pozwoli na dopasowanie rolet zewnętrznych zarówno do okien jak i do elewacji. Dzięki temu nie musisz martwić się o kwestie estetyczne i możesz stworzyć spójny wygląd całego domu.

Możliwość integracji z inteligentnym domem

Przy odpowiednim doposażeniu rolet zewnętrznych istnieje możliwość połączenia ich z innymi urządzeniami. W naszej ofercie znajdziesz silniki do rolet zewnętrznych firmy Somfy – jednego z wiodących producentów inteligentnych rozwiązań oferującego urządzenia smart home. Dodatkowo oferujemy też centralę unteligentnego domu TaHoma, dzięki której możesz połączyć swoje urządzenia i czujniki w jeden zintegrowany system.

Pragniemy poinformować Cię, że Zgodnie z art. 13 ust. 1−2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 (tzw. RODO), zapewniamy bezpieczeństwo danym, które są przetwarzane w ramach działania naszej strony. Klikając „Akceptuję” lub zamykając okno, zgadzasz się na warunki przetwarzania swoich danych osobowych wyrażone w Polityce prywatności
Jeden komentarz
 • Odpowiedz
  7 lipca, 2021, 7:01 pm

  […] w nim najważniejsze informacje, które pomogą ci w podjęciu decyzji. A jeśli nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy wyborze rolet zewnętrznych, sprawdź nasz podlinkowany […]

Zostaw komentarz
Do góry